Bez kategorii

Tradycyjne Oleje Roztoczańskie

Wcinaj Polskę to nie tylko blog z przepisami, przemycimy Wam tutaj trochę wiedzy kulinarnej, ale także zaprezentujemy produkty regionalne typowe dla kuchni polskiej, produkty z małych manufaktur, do których szefowie kuchni z różnych restauracji zaglądają bardzo często. Dziś zabieramy Was w podróż do Olejarni Świątecznej do Ruszowa. Będzie to podróż sentymentalna w dawne czasy, która jednym przypomni smak typowy dla naszej rodzimej kuchni, a drugim pozwoli na poznanie tego smaku, do którego my tęsknimy.

Ruszów to niewielka miejscowość  położona w połowie drogi pomiędzy Lublinem a Lwowem, na pograniczu Roztocza Środkowego i Kotliny Zamojskiej, w odległości 10 km od Zamościa. Mieści się tu gospodarstwo, w którym uprawa roślin oleistych to podstawa, następnie rośliny te przetwarzane są, by później trafić do naszej kuchni.  Niezwykłą atrakcją gospodarstwa jest skansen olejarski.

Opiszemy Wam oleje charakterystyczne dla naszego regionu, które wykorzystywane są tu od dawien dawna do przygotowywania potraw. Oleje, które zostały wyparte z naszej kuchni przez modną oliwę z oliwek, a nie powinny, bo są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Najsłynniejszym olejem olejarni w Ruszowie jest roztoczański olej świąteczny, który wpisany jest na Listę Produktów Tradycyjnych i od zawsze był wykorzystywany do przyrządzania dań na Wigilię Bożego Narodzenia. Zapraszamy do odbycia tej podróży wspólnie z wcinajpolske.pl!

 


Olej z rydzyka inaczej zwanym jest olejem tłoczonym z nasion z lnianki. Dlaczego rydzyk? Zwyczajnie, nazwa pochodzi od rdzawego koloru nasion lnianki 🙂 Olej ma smak cebulowo-gorczycowy, dużą zawartość kwasów omega- 3 i witaminy E, tłoczony jest na zimno. Olej z rydzyka jest nierafinowany, idealny jako dodatek do potraw na zimno np. sałatek i surówek. Ja osobiście polecam jako dodatek do zup kremów i sosów, a także do marynowania ryb.

 

Olej Lniany: tłoczony na zimno na Roztoczu od kilku wieków, na tle innych wyróżnia się wyjątkowym smakiem i zapachem. Tłoczony jest metodą typu virgin. W swoim składzie ma dużą zawartość kwasów nienasyconych omega-3 i omega-6, niezbędnych w naszej codziennej diecie. Reguluje ciśnienie  krwi, stymuluje rozwój i budowę komórek oraz rozwój mózgu. Olej poprawia odporność, obniża poziom cholesterolu, działa osłonowo na układ trawienny i sercowo-naczyniowy. Polecany dla kobiet w ciąży i matek karmiących oraz dla małych dzieci jako dodatek do zupek. 

Zastosowanie kulinarne:

  • można stosować tylko na zimno
  • doskonały do sałatek, surówek
  • jako dodatek do zup, sosów
  • do marynowania ryb i mięs

Olej Świąteczny Roztoczański: bity tradycyjnie, metodą stosowaną tylko na Roztoczu. Produkowany jest metodą virgin z rzepaku rosnącego w specyficznych warunkach klimatycznych i na wyjątkowej glebie. Bogaty w kwasy omega-3 i omega-6. 

Zastosowanie kulinarne:

  • idealny do smażenia ryb i mięs (w tym potraw typowo świątecznych)
  • do marynowania ryb (np. śledzi, pstrąga)
  • do przygotowania kapusty z grzybami, bigosów
  • idealny do sałatek, surówek

Pasjonat kuchni polskiej od 14 lat pracuje w kuchni. Od 10 lat na stanowisku Szefa kuchni.

Leave a Reply

%d bloggers like this: